Szkolenie "Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych

Praca w charakterze opiekuna do osób starszych i niepełnosprawnych jest bardzo odpowiedzialna, wymaga empatii oraz cierpliwości, jednak niesie wiele satysfakcji oraz pozwala uczynić wiele dobra dla drugiego człowieka.

Osoby starsze lub charakteryzujące się szczególnymi potrzebami, bardzo często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować lub potrzebują dodatkowego wsparcia w codziennym życiu. Każdy podopieczny jest inny i ma inne potrzeby, dlatego praca na stanowisku opiekuna każdorazowo wiąże się z wyzwaniami. Niesie za sobą także wiele satysfakcji i niesie możliwość samorealizacji. Pozwala także nawiązać szczególną więź z podopiecznym, poprzez niesienie mu pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Rodzina takiej osoby, np. ze względu na zobowiązania zawodowe, bardzo często zwyczajnie nie może poświęcić wystarczająco czasu starszej osobie, w takiej sytuacji bardzo często zatrudnia opiekuna. Powszechność tego rozwiązania nieustannie wzrasta, sprawiając, opiekun do osób starszych i niepełnosprawnych bardzo łatwo znajdują pracę zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kurs stanowi okazję do zwiększenia kwalifikacji oraz poszerzenia swoich możliwości zawodowych. Dzięki niemu można podjąć pracę związaną z opieką nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi lub starszymi, zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Praca wiąże się z zaspokajaniem potrzeb psychologicznych, społecznych, biologicznych, wspieraniem podopiecznego oraz dbaniem o jego bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs?


Chcąc nieść pomoc seniorom oraz osobom niepełnosprawnym, należy jednak mieć odpowiednie umiejętności praktyczne i wiedzę, poparte kwalifikacjami. Właśnie dlatego warto zapisać się na szkolenie, które pozwolą uzyskać niezbędne umiejętności. Zajęcia przygotują kursantów do pracy z zarówno z osobami w podeszłym wieku, cieszącymi się względną sprawnością, jednak potrzebującymi dodatkowego wsparcia oraz leżącymi oraz intensywniejszej opieki.

Niezbędne umiejętności opiekuna do osób starszych i niepełnosprawnych


W trakcie zajęć kursanci zdobędą wiedzę, która pozwoli im wesprzeć podopiecznym na każdym polu. Dowiedzą się jak pomagać im w codziennych czynnościach, wspierać je, dbać o ich higieniczne, przeprowadzać profilaktykę odleżynową oraz zabiegi pielęgnacyjne. Podczas zajęć podejmowana jest również tematyka związana z pierwszą pomocą przedmedyczną czy obowiązkami, przepisami oraz dokładną specyfiką pracy.

Zakres obowiązków opiekuna


Musimy pamiętać o tym, że praca na tym stanowisku będzie zupełnie inna, zależnie od miejsca w jakim będziemy pracować. Jest to bowiem praca opierająca się na kontakcie z drugim człowiekiem. Każdy podopieczny będzie zupełnie inny. Odmienne będą także jego potrzeby, zależnie od stanu w jakim się będzie znajdował czy problemów wynikających z jego schorzeń lub niepełnosprawności. W związku z tym opiekun musi dysponować rozbudowanym wachlarzem umiejętności, pozwalających mu odnaleźć się w różnorodnych sytuacjach.

Czasami priorytetem będzie przejęcie obowiązków domowych, sprzątania, przygotowywania posiłków lub gotowania, w innym przypadku najważniejszą kwestią będzie podtrzymanie podopiecznego na duchu i dotrzymanie mu towarzystwa lub pomoc przy zwyczajnych, codziennych czynnościach. Niezależnie od tego, jaki będzie zakres obowiązków, opiekun musi być do nich przygotowany.

Podczas zajęć przykładamy największą wagę do praktycznego aspektu pracy, dzięki czemu kursanci wiedzą, jak ich praca będzie wyglądała w praktyce. Osoby, które ukończą kurs będą przygotowane do przystąpienia do pracy.

Cel szkolenia


Podczas kursu, uczestnicy nabywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do fachowej opieki nad osobą starszą lub niepełnosprawną. Podejmowane są kwestie związane z warunkami pracy opiekuna, a także kwestiami medycznymi czy psychologicznymi. Całość została zaprojektowana w taki sposób, by wyposażyć kursanta we wszystkie niezbędne umiejętności oraz kompleksowo i dokładnie przybliżyć mu zagadnienia związane z jego przyszłą pracą.